« Tillbaka till förstasidan

Away from keyboard

Nu nalkas midsommar, underbart! Jordgubbar eller ej, det blir mysigt i alla fall. Jordgubbar åts det på förmiddagsfikat här ändå, med gammaldags gräddglass. Dessvärre vågade vi ej sitta ute på terassen eftersom den numera befolkas av ett gäng extremt överbeskyddande måsföräldrar. För att spinna vidare på det: inte ens vår vackra plastuggla får vara ifred då de knockar ner den gång på gång så till slut fick vi ta bort den.

Idag jobbar Hanna sin sista dag här hos oss. Jag kommer sakna att kunna vända på huvudet och prata med henne, plus att jag inte varit ensam vegetarian här. För att vi ska kunna underhålla det hon utvecklat hade vi en liten officiell överlämning efter lunch. Då fick vi information om dokumentationen och hur vi ska kunna jobba vidare med detta utan Hanna.

********

 

Kanske lite väl vårig bild men det var den enda
passande bilden jag hade som jag tagit själv.

 

********
Nu kommer jag ju som de flesta andra vara AFK (översättning till vanligt språk: Away From Keyboard, ofta använt i spelkretsar) för att fira midsommar med nära och kära. Hoppas ni får det riktigt bra!

Leave a Reply